Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Najrozšírenejšou drogou medzi mládežou a deťmi je alkohol, nasleduje marihuana, prchavé látky, hašiš a pervitín

25.06.2005

"Rozhovor k Svetovému dňu boja proti drogám a nezákonnému obchodovaniu s nimi."

Viliam STANKAY, moderátor:

"V nedeľu bude Svetový deň boja proti drogám a nezákonnému obchodovaniu s nimi. Tejto novodobej metle ľudstva podľahnú ročne státisíce ľudí na celom svete. Zarážajúce je, že veková hranica konzumentov drog sa neustále znižuje. Stretávajú sa s nimi už aj deti na základných školách."

Miro FRINDT, redaktor:

"Najrozšírenejšou drogou medzi mládežou a deťmi je alkohol. Po ňom nasleduje marihuana, potom prchavé látky, tabletky v kombinácii s alkoholom, hašiš a pervitín. Podľa odborníkov mladí ľudia skúšajú drogy, pretože hľadajú dobrodružstvo, láka ich nepoznané a podaktorí vyslovene podľahnú tlaku skupiny rovesníkov a partii. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že väčšina mladistvých sa dostane prvýkrát k droge práve prostredníctvom kamarátov. Drogoví díleri sú prešpekulovaní. Aby si získali dlhodobejšiu klientelu, prvé dávky drog ponúkajú veľmi lacno, čakajú kým bude človek od drogy závislý, ceny zvýšia díleri hneď po tom ako ľudia droge podľahnú. Spotreba drog je najväčšia v Bratislave a vo väčších mestách, avšak situácia na vidieku sa pomaly zhoršuje. Vidieť to aj podľa počtu liečených pacientov. Pred štyrmi rokmi sa Bratislave liečilo 50 % všetkých drogovo závislých, avšak vlani to už bolo len 36 %, znamená to, že počet drogovo závislých sa na vidieku zvýšil."

V. STANKAY:

"No a teraz vedľa mňa vítam Miroslava JABLONICKÉHO, štátneho radcu pre drogovú problematiku a práve v tejto chvíli k nám dobehol herec Dušan CINKOTA, páni, dobré ráno, vitajte u nás v štúdiu."

Miroslav JABLONICKÝ, štátny radca pre drogovú problematiku:

"Dobré ráno."

Dušan CINKOTA:

"Dobré ráno."

V. STANKAY:

"Videli sme príspevok, myslím, si, že špeciálne ho komentovať netreba, drogová problematika je celosvetovým problémom a ani bohužiaľ, ani Slovensko nie je výnimkou. Štát v tomto smere robí rôzne aktivity. Pán štátny radca, môžete sa pochváliť niektorými poslednými?"

M. JABLONICKÝ:

"Ja by som možno skôr povedal, že 26. jún tak ako bolo spomínané je Medzinárodný boj proti drogám a tento rok je výnimočný v tom, že vždy každý tento termín, každý tento rok sa vyhlasuje určitá taká téma a táto téma je významná tým, že sústreďuje pozornosť na mladých ľudí a je také logo, také heslo Váž si sám seba, urob zdravé rozhodnutie. Ja som rád, že táto téma tu je, pretože určitým spôsobom trošku nadväzuje aj na rok 2001, kedy bolo Športom proti drogám a táto téma určitým spôsobom oslovuje alebo sa snaží osloviť mladých ľudí najmä tínedžerov vo veku, kedy sú veľmi náchylní, no a je postarané v postate na aktivity v oblasti kultúry, v oblasti športu, a také aktivity na kultiváciu vlastného ducha, ktoré by určitým spôsobom viedlo potom aj k rozhodnutiu, či teda či áno alebo nie."

V. STANKAY:

"Určite, význam prevencie myslím si, nemôžeme v žiadnom prípade ani zveličovať ani zatracovať, je veľmi potrebná práve v dobe, keď na nás sa dennodenne valia správy z televíznych spravodajstiev a novín, koľko dílerov sa podarilo polícii zadržať, nie je to síce potešujúce, ale práve tá prevencia, respektíve ten prístup k mladým ľuďom, aby po tej droge vôbec nesiahli, je oveľa, oveľa myslím si dôležitejší. Dušan, môžete potvrdiť moje slová?"

D. CINKOTA:

"Tak určite mladí ľudia podľahnú droge alebo dajú sa nahovoriť páve kvôli informovanosti, nemajú zas tú informáciu, nevedia čo to je a uveria teda každému prehnanému opisu, a preto som za prevenciu a za otváranie tejto témy všade a za hocijakých okolností. Robím to sám s priateľmi s divadlom. Máme predstavenie Pikový kráľ a budeme nadväzovať ďalšími predstaveniami na to, ktoré oslovujú mladých ľudí a ktoré sú podporené práve protidrogovým fondom. Dostávame sa do oblasti, kde naozaj sa nedostane nejaký prednášateľ a tam aj tiež treba podporiť. Tá kúpyschopnosť je tam slabá a tí rodičia tam nemajú naozaj ani tých 40 korún na lístok, tak aj týmto spôsobom robíme proste takúto prevenciu. Máme už za sebou 120 predstavení po celom Slovensku a stále to pýtajú."

V. STANKAY:

"Dušan, vy sám ste mali problémy s drogami a som veľmi rád, že ste o tom ochotní vôbec hovoriť a že ste prišli k nám do štúdia. Mohli by ste, keď sa tak spätne pozriete do svojej minulosti, vy možno povedať, alebo upozorniť mladých ľudí na to, kde sa práve konkrétne vo vašom prípade stala chyba, kde bolo zlyhanie, možno tak sa môžeme dostať týmto smerom aj k smerom k prevencii."

D. CINKOTA:

"Vždy zlyháva ľudský faktor a neinformovanosť. Keby som mal možnosť vtedy získať dostatok informácií, možno by som neuveril tomu, čo sa dalo, to na čo som prišiel vlastne o štyri-päť rokov neskôr vo vlastnom zisťovaní a po vlastnej osi."

M. JABLONICKÝ:

"Možno, že to nie je otázka len množstva informácií, lebo tie informácie v súčasnej dobe môže dostať kdekoľvek, na internete, v publikáciách, to znamená, že mladí ľudia si určitým spôsobom vytvárajú svoj vlastný postoj vnútorný, k tomu teda čo áno alebo nie a aj som veľmi rád, lebo táto téma, ktorá tento rok bola vyhlásená veľmi úzko súvisí so zdravým spôsobom života, s kvalitou života a ja som veľmi rád, že napríklad v rezorte ministerstva školstva máme projekt Otvorená škola, máme spoluprácu alebo je spolupráca Asociácie športu na školách, ktorá robí v priebežne celý rok, školský rok veľmi veľa aktivít, s deťmi a mladými ľuďmi na základných a stredných školách, ktoré vyúsťuje do určitého rozvoja či už kultúry ducha alebo tela z hľadiska športovania, takže je možno povedať, že vytvára sa určitý systém, ktorý je veľmi cielene zameraný na práve na kategóriu mladých ľudí."

D. CINKOTA:

"Môžem sa vyjadriť?"

V. STANKAY:

"Nech sa páči."

D. CINKOTA:

"Tie systémy síce sú, ale mladí ľudia potrebujú komunikáciu. Nie sú dostatočné, to, že sú na internete, nie je dostatok, kníh, našiel som dve, ktoré sú..."

V. STANKAY:

"Pardon, zasiahnem do toho máte podľa mňa obidvaja sčasti pravdu, ale myslím si, že dôležité je, aby k tým informáciám respektíve k tým varovaniam, hlavne zo strany a inštitúcií uverili tí mladí ľudia."

D. CINKOTA:

"Musí to správne podané a hlavne rodičia takisto by mali mať tie informácie, pretože dieťa sa koho má pýtať? Rodičov. A keď nedostane odpoveď hľadá ju inde a nájde ju hocikde. Heroín dáva odpoveď na všetko."

M. JABLONICKÝ:

"Bohužiaľ. No možno, že ako pomôcka v súčasnej dobe v rámci Generálneho sekretariátu na úrovni ministrov je urobený nový informačný portál, na ktorý je možné sa dostať cez internet už v súčasnej dobe a jeho taká adresa je www.infodrogy.sk tam dostane človek či už laik, alebo odborník, či už pedagóg alebo rodič už v dnešnej dobe príliš veľmi veľa informácií o tom, čo teda v oblasti prevencie čo teda v oblasti drog, aké je tam nebezpečenstvo a myslím, si že v rámci protidrogového fondu je tu príliš veľa sústredenia až niekedy mu to vyčítajú, alebo vyčítajú protidrogovému fondu, v oblasti preberie veľa projektov, ktoré sú práve zamerané na komunikáciu s mladými ľuďmi a na komunikáciu s rodičmi práve prostredníctvom pedagógov a tých ľudí, ktorí o tejto problematike vedia, takže z roka na rok narastá dosť, množstvo projektov, ktoré práve na túto problematiku v oblasti prevencie sú zamerané."

D. CINKOTA:

"Ešte by som chcel povedať, že dosť dúfam, že už nie sme na poslednom mieste v rámci Európy a v rámci investícií do problematiky, čo je dosť ako..."

V. STANKAY:

"Problematiky čo sa týka prevencie?"

D. CINKOTA:

"Prevencie, samozrejme boja proti drogám, pretože je to problém, ktorý rastie neuveriteľne rýchlo. Ak ho nepredbehneme, predbehne on nás."

V. STANKAY:

"Budete na to reagovať?"

M. JABLONICKÝ:

"Ťažko to povedať, im to vyčítajú, tak asi si neuvedomujú dosah tejto problematiky. Hovoríte o literatúre alebo hovoríte o informáciách, my sme urobili v rámci Generálneho sekretariátu, ja som priniesol takú pomôcku jednu konkurenciu, ktorá sa práve zaoberala kvalitou a kvantitou kvality života z hľadiska zdravého životného štýlu, z hľadiska pomoci rodičom, sú tu renomovaní ľudia, ktorí teda v tejto veci majú čo robiť. To jedna vec, druhá vec, máme takúto, aj na školách je takáto učebná pomôcka, ktorá v podstate informuje a má to aj svoj manuál."

V. STANKAY:

"Je to súčasť ja neviem etickej výchovy, alebo sa robia nejaké špeciálne školenia?"

M. JABLONICKÝ:

"Netreba, lebo to je v podstate nad rámec každej školy, pôsobí koordinátor pre drogovú problematiku, ktorý túto možnosť má a môže samozrejme komunikovať samozrejme s deťmi, ale nie tak, aby určitým spôsobom ich len do rovno do problematiky, ale predpokladá to aj určitý prológ predtým a niečo určitú diskusiu po tom."

V. STANKAY:

"Treba jednoducho spojiť sily, páni, v boji proti drogám. Posledná otázka, Dušan pre vás. Mnohí mladí ľudia nás možno teraz pozerajú a majú určité nutkanie alebo pokušenie siahnuť k droge či už z frajeriny či už zo zvedavosti, či už kvôli tomu, aby sme pred kamarátmi nevyzerali zle, alebo slabošsky v úvodzovkách, čo by ste im chceli odkázať?"

D. CINKOTA:

"Rozmýšľajte vlastnou hlavou, to je všetko."

V. STANKAY:

"Ďakujem pekne za návštevu v štúdiu, páni ďakujem."

M. JABLONICKÝ:

"Dovidenia."

D. CINKOTA:

"Dovidenia, ďakujem."

STORIN

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava