Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Drogovú scénu v SR ovláda albánska mafia

27.06.2005

"Drogová scéna na Slovensku sa počas posledných troch rokov stabilizovala. Tak ako vo zvyšku Európy ju aj na Slovensku ovláda albánska mafia."

Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu o tom informovala Slovenská polícia. Tá v minulom roku zistila 399 trestných činov súvisiacich s nedovolenou výrobou a distribúciou drog. Z toho objasnila 195 prípadov."

I. BRADA, redaktor:

"Albánska mafia zabezpečuje podľa slovenskej polície prísun heroínu cez balkánsku cestu. Zároveň ovláda prísun kokaínu z Južnej Ameriky."

M. BUJŇÁKOVÁ, hovorkyňa Prezídia PZ SR:

"V poslednom období stúpa záujem o syntetické drogy či už pervitín alebo extázu, o tie tzv. diskotékové drogy. No a zároveň stúpa záujem o marihuanu."

I. BRADA:

"Marihuanu čoraz viac pestujú páchatelia priamo na Slovensku v laboratórnych podmienkach. Konzumenti totiž žiadajú stále vyššiu kvalitu tejto drogy. Drogy predávajú díleri v bytoch, ale stále viac využívajú aj predaj cez telefón a cez internet."

M. BUJŇÁKOVÁ:

"Často sú na distribúciu malých dávok drog zneužívané deti. Tie nie sú u nás trestne zodpovedné za svoje skutky a je veľmi ťažko túto trestnú činnosť dokázať."

I. BRADA:

"Počas minulého roka bolo v súvislosti s drogovou činnosťou trestne stíhaných na Slovensku 185 mužov a 18 žien. Charakteristické pre predaj drog v menšom sú rodinné klany."

M. BUJŇÁKOVÁ:

"Polícia má na starosti represiu, ale v tomto prípade je veľmi dôležitá prevencia. Treba naučiť mladých žiť bez drog, zmysluplne a nájsť zmysel života v práci, v aktívnej činnosti nie v drogách."

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava