Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Česko môže čoskoro legalizovať marihuanu. Prohibícia sa neosvedčila, vraví expert. Zmeny podporuje aj prezident.

24.04.2023

PRAHA. Centrum Prahy je hojne posiate obchodmi, ktorých neónové nápisy, výklady a obaly výrobkov zdobia známe zelené listy marihuany. Návštevníci mesta ľahko môžu podľahnúť dojmu, že práve pristáli v „marihuanovom raji“ v srdci Európy. Mýlili by sa, no už čoskoro sa to môže zmeniť. Po viac ako desiatich rokoch postupnej liberalizácie sa Česko pripravuje na zavedenie plne legálneho a regulovaného trhu s marihuanou. Zverejnenie podrobností sa očakáva do konca júna. Hoci sa zdá, že spoločnosť je na túto zmenu do veľkej miery pripravená, stále to nie je hotová vec.

Vláda na čele s premiérom Petrom Fialom schválila 5. apríla Akčný plán politiky v oblasti závislostí na roky 2023 – 2025. Ide o rozsiahly balík politických reforiem v oblasti prevencie, spotreby, predaja a propagácie návykových látok vrátane alkoholu, cigariet a marihuany. „Akčný plán počíta s prípravou návrhu na prísne regulovaný trh s konopou v Českej republike,“ uviedol Fiala na tlačovej konferencii. Podrobnosti ešte pripravujú experti a hotové by mohli byť do konca júna.

Súhlasí aj prezident

Expertná skupina, ktorú vedie popredný odborník na závislosti a národný koordinátor protidrogovej politiky Jindřich Vobořil, sa od decembra stretáva pravidelne s cieľom pripraviť návrh zákona o liberalizácii a prípadnej legalizácii rekreačného užívania, predaja a výroby konopy v Česku.

Týmto smerom sa uberá aj niekoľko ďalších západných krajín, najmä susedné Nemecko, Česko sa tak vezie na celoeurópskej vlne, vďaka ktorej by sa mohlo stať jednou z prvých krajín EÚ s legálne regulovaným trhom s konopou.Podľa Vobořilovho pôvodného plánu, ktorý verejnosti predstavil v októbri 2022, by sa Česká republika mala snažiť ukončiť prohibíciu marihuany. Tú označil za „veľký sociálny experiment, ktorý nefunguje“. Pripravovaná reforma by mohla zájsť ďalej než pravidlá platné na Malte, kde bolo rekreačné užívanie a pestovanie konope čiastočne legalizované v roku 2021.

Vláda síce už teraz mešká s časovým harmonogramom, ale deklarovaný cieľ legalizácie, ktorá by mala vstúpiť do platnosti v roku 2024, nie je príliš vzdialený. Najmä preto, lebo vládne strany majú väčšinu v oboch komorách parlamentu, novozvolený prezident legalizáciu podporuje a vo verejnosti je tiež široká podpora zmierneniu pravidiel užívania marihuany.

Lukáš Hurt to však nevníma ako víťazstvo. Dlhoročný aktivista za legalizáciu konopy je šéfredaktorom magazínu Konopí, ktorý spoluzaložil v roku 2018 a ktorý sa špecializuje na pokrytie medicínskeho využitia konopy.

„Mnohí mocní nepriatelia by chceli, aby sa tragicky neúspešný vlak konopnej prohibície hýbal ďalej, či už ide o políciu, členov súdneho systému, alebo o konzervatívnych ministerských úradníkov či politikov. Veľmi ťažké je tiež splniť všetky požiadavky medzinárodných zmlúv a európskeho práva. Obávam sa, že pre naše záväzky voči EÚ a typickej českej láske k byrokracii nakoniec budeme mať nadmernú reguláciu konopy,“ dodáva Hurt.

Kritici vrátane politikov z opozičných strán ANO a SPD tvrdia, že legalizácia rekreačného užívania marihuany by v krajine zvýšila úroveň spotreby, a to aj medzi mládežou. Nijako by tiež nezabránila rozšíreniu čierneho trhu, ak by boli regulované ceny príliš vysoké.

Legálne nie je až také zaujímavé. Tento revolučný krok by v Českej republike nebol ničím zvláštnym, ak vezmeme do úvahy, ako rýchlo sa trh za posledné desaťročie zmenil.

Od roku 2010 bolo držanie menej ako desiatich gramov konopy na osobnú potrebu a pestovanie piatich rastlín doma dekriminalizované iba na občianskoprávny priestupok, za ktorý možno uložiť pokutu. Držba viac ako desiatich gramov a predaj zostáva trestným činom, za ktorý hrozí trest odňatia slobody.
Na rozdiel od väčšiny krajín EÚ, kde je priemyselný predaj výrobkov na báze konopy povolený, ak obsahujú maximálne 0,2 – 0,3 percenta tetrahydrokanabinolu (alebo THC, jednej z hlavných návykových psychoaktívnych látok obsiahnutých v rastlinách konope), Česká republika stanovila limit na jedno percento. To vysvetľuje popularitu takzvaných „obchodov s marihuanou“ roztrúsených v centre hlavného mesta.
Okrem toho je marihuana na lekárske účely v Česku už desať rokov legálna a dostupná v niektorých lekárňach na lekársky predpis. Od roku 2019 sa až 90 percent nákladov na ňu hradí z verejného zdravotného poistenia, čo vedie k prudkému nárastu jej užívania, hoci domáci trh s liečebnou marihuanou zostáva relatívne malý: ročne približne päťtisíc registrovaných pacientov spotrebuje pri zdravotných problémoch celkovo 150 kilogramov sušených kvetov konopy.

Ďalší posun nastal v januári 2022, keď bol zrušený monopol jediného domáceho pestovateľa konopy na lekárske použitie. Malý počet potenciálnych klientov, prísne kritériá na získanie kvalifikácie a značné finančné investície potrebné na začatie činnosti spôsobujú, že je trh pre väčšinu malých podnikateľov s konope aj tak stále nedostupný. Legalizácia konope na rekreačné použitie by súčasnú situáciu výrazne zmenila.

Z údajov Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) vyplýva, že Česi sú najintenzívnejšími fajčiarmi marihuany v EÚ, pričom 23 percent užívateľov THC za posledných 12 mesiacov bolo vo vekovej skupine 15 – 34 rokov, v porovnaní s 15,5-percentným únioným priemerom.
České Národné monitorovacie centrum pre drogy a závislosti (NMS) minulý rok zistilo, že v Českej republike užíva marihuanu približne 800-tisíc ľudí a takmer tretina dospelej populácie krajiny ju už aspoň vyskúšala. Väčšina z nich zrejme z čierneho trhu. Hurt však upozorňuje, že tieto čísla nevypovedajú o celej situácii.

„Počet dospelých Čechov ani problémových užívateľov, ktorí potrebujú odbornú pomoc, sa výrazne nelíši od priemeru EÚ. To znamená, že aj keď mladí Česi možno užívali marihuanu viac ako ostatní, väčšina z nich s tým nakoniec prestala,“ vysvetľuje a odkazuje na štúdie, podľa ktorých v krajinách, kde bola marihuana legalizovaná, nefajčia viac ani tínedžeri.„Zakázané ovocie chutí najlepšie,“ dodáva. „Keď ovocie zlegalizujete pre dospelých, medzi ich deťmi to v podstate prestane byť až také skvelé.“

Zmena experimentu

Podrobnosti o vládnych plánoch by sa mali vyjasniť v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch.
Inšpirujúc sa však úspechmi a chybami iných krajín, kde je rekreačná marihuana legálna, by sa českí zákonodarcovia údajne mohli snažiť zaviesť kontrolu nad výrobou aj predajom marihuany. Mohli by sa tiež snažiť umožniť štátom licencovaným spoločnostiam, fungujúcim podľa prísnych pravidiel, pestovať a distribuovať marihuanu dospelým užívateľom.
Po vzore španielskeho modelu takzvaných „konopných klubov“ by aj české obce mohli dostať slobodu rozhodovať o tom, kde a ako budú môcť obchody predávať marihuanu a súvisiace produkty.

„Zákazom konopy sa za viac ako osemdesiat rokov nič nedosiahlo, pretože počet užívateľov konope na celom svete neustále rastie,“ hovorí Hurt, ktorý je zároveň členom vládnej expertnej skupiny poverenej vypracovaním návrhu nového zákona.
„Aby som to zhrnul, predajcovia na čiernom trhu nikdy nebudú od detí žiadať občiansky preukaz a
nikdy nebudú platiť dane,“ hovorí. „Myslím si, že by to malo fungovať podobne ako pri alkohole alebo tabaku, hoci obe tieto legálne látky sú pre naše zdravie oveľa škodlivejšie, než by kedy mohla byť konopa.“

Zástancovia legalizácie trvajú na tom, že tento krok by pomohol zaviesť lepšiu kontrolu kvality marihuany fajčenej v Českej republike a podporil by licencovaných výrobcov. Mohol by tiež presadiť vyššiu ochranu detí a znížiť kriminalitu na čiernom trhu, keďže kupujúci by v súčasnosti mohli byť viac ohrození z dôvodu súvisiacej trestnej činnosti. Mohli by dokonca profitovať z ľahšieho prístupu k tvrdým drogám.
Zdanený trh s marihuanou by podľa vlády mohol priniesť do štátnej pokladnice približne 170 miliónov eur – rozpočtové prostriedky, ktoré by sa mohli použiť na posilnenie služieb prevencie a liečby drogových závislostí v celej Českej republike.

„Súčasný zákaz nás stojí iba peniaze a vôbec nefunguje. Drogová prevencia je podfinancovaná a často ju vykonávajú neodborníci, ako sú príslušníci mestskej polície alebo učitelia základných škôl,“ tvrdí Hurt.
Ku konope by sme mali pristupovať ako k alkoholu alebo tabaku: zákaz predaja mladším ako 18 rokov, obmedzená reklama, obaly s upozorneniami, zákaz konzumácie na verejnosti a tak ďalej. Predovšetkým peniaze získané z daní z konopy by mali ísť na prevenciu, vzdelávanie a zmysluplné politiky znižovania škôd,“ hovorí.

Tento článok vznikol ako súčasť programu Reporting Democracy, cezhraničnej novinárskej platformy pod organizáciou Balkan Investigative Reporting Network. Pôvodná verzia je dostupná tu.

Zdroj: https://svet.sme.sk/c/23159218/cesko-chce-zaviest-legalne-regulovany-trh-s-marihuanou.html

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava