Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Užívatelia drog nie sú zapáchajúci otrhanci. Sú to aj seniorky, rodičia či športovci (rozhovor)

17.04.2023

Sabína Brédová[1] v rozhovore s reportérkou Michaelou Žurekovou hovorí, že sa treba zamerať na princíp harm reduction.

"To najdôležitejšie, čo im môžeme dať, je náš čas a prítomnosť. A najmä to, že im dávame pocítiť ich ľudskú hodnotu. Pretože títo ľudia svoju hodnotu vo vlastných očiach už dávno stratili, nevidia, že sú krásni a dobrí aj napriek užívaniu návykových látok," hovorí SABÍNA BRÉDOVÁ z občianskeho združenia Prima.

Venujú sa v ňom terénnej sociálnej práci s ľuďmi, ktorí pracujú v sexbiznise, ale aj užívateľom drog, pri ktorých uplatňujú princípy harm reduction, teda prevencie a znižovania rizík pri užívaní návykových látok. Cieľom teda nie vojna proti drogám ako taká, ale najmä ochrana verejného zdravia.

"Jeden z najhlavnejších dosahov stigmatizácie je stotožnenie sa s ňou. Keď nastane, tak človek môže abstinovať ďalších dvadsať rokov, aj tak bude stále žiť s tým, že je 'špinavý feťák' a veľmi ťažko sa z tej ulity bude vedieť pohnúť. Respektíve sa možno k abstinencii ani nedostane."

V Prime ste robili prieskum vplyvu stigmatizácie na injekčných užívateľov drog. Čo ste sa dozvedeli?

Mali sme vzorku sto respondentov, čo nie je až tak extrémne veľa. Tento prieskum sme robili aj so združeniami Odyseus a Storm. Zistili sme, že 60 percent našich klientov sa stretáva so stigmatizáciou. Najčastejšie opisovali fyzické útoky, pohľady, pokrikovania.

Zároveň skonštatovali, že už to ani veľmi nevnímajú, lebo si na to veľmi zvykli. Identifikovali sme aj rôzne fyzické ponižovania a stigmatizáciu z polície, čo nás neprekvapilo, lebo poznáme veľa príbehov našich klientov, ktorých bez akéhokoľvek dôvodu zastavila polícia, vyzliekla ich, prehľadala.

Určité násilie a šikanovanie sú tam stále prítomné, napriek tomu, že sa snažíme o osvetu. V prieskume budeme tento rok ďalej pokračovať a rozširovať ho o ďalšie skupiny ľudí.

Čítajte viac: https://zena.sme.sk/c/23156738/uzivatelia-drog-nie-su-zapachajuci-otrhanci-su-to-aj-seniorky-rodicia-ci-sportovci-rozhovor.html?ref=mnt

Zdroj: SME, 17.4.2023

 

[1] Sabína Brédová

  • Pôsobí ako koordinátorka kontaktného centra občianskeho združenie PRIMA a ako terénna sociálna pracovníčka.
  • Vyštudovala Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v odbore misijná a charitatívna práca.
  • Pôvodne sa zameriavala na rozvojovú prácu v Indii a Kambodži.
  • Aktívne sa venuje otázke tzv. harm reduction (zmierňovania nepriaznivých dôsledkov) a ľudským právam.

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava