Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante podalo pomocnú ruku desiatkam mladých ľudí

04.09.2005

"Resocializačné zariadenia pre drogovo závislých môžu byť v budúcnosti ohrozené. Upozorňujú na to ľudia, ktorí v tejto sfére pracujú. Dôvodom je zmena financovania."

Moderátor:
"Resocializačné zariadenia pre  drogovo závislých môžu  byť v budúcnosti ohrozené. Upozorňujú na to ľudia, ktorí v tejto  sfére pracujú.  Dôvodom  je  zmena  financovania. Zariadenia patria pod vyššie  územné  celky  a  sú  odkázané  najmä  na peniaze z tohto zdroja."

G. FEDORKOVÁ, redaktorka:
"Resocializačné zariadenia poskytujú podporu drogovo závislým pri ich návrate do bežného života."

Z. MIKOVÁ, riaditeľka zariadenia Čistý deň:
"Po  zapracovaní  určitej  osobnostnej  zmeny podporovať toho človeka,  keď  znovu  je  konfrontovaný  v  bežnom  živote s tými problémami,   ktoré  ho  vlastne  k  tomu  fetovaniu  alebo pitiu alkoholu priviedli."

K. KAPUSTOVÁ, psychologička:
"Nateraz  je  ten  trend  ešte  stále  rastúci.   Prevažovala závislosť od pervitínu, aspoň u tých nižších vekových  kategórií, ale zasa na podiv, teraz začiatkom leta nám začali znovu pribúdať klienti, ktorí sú závislí od heroínu."

G. FEDORKOVÁ:
"Resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante podalo pomocnú ruku desiatkam mladých  ľudí. Jedným z  nich je 20 ročný  Rado. O niekoľko dní nastupuje na vysokú školu."

Rado:
"Naučil som sa  tu vlastne normálnym  návykom ako učiť  sa do školy, proste normálne veci, bežné veci, čo bežní ľudia robia, čo som predtým, keď som fetoval, čo som nevedel."

G. FEDORKOVÁ:
"Klienti  majú  presný  denný  režim,  pracovnú  a   športovú terapiu,  popri  sebe   žijú  muži  aj   ženy  rôznych   vekových kategórií."

K. KAPUSTOVÁ:
"Tí mladší  členovia môžu  získať od  tých starších  aj rôzne životné skúsenosti, ktoré  už mali, môžu  poznať a porozumieť  aj rôznym takým mechanizmom v závislosti a života vonku."

G. FEDORKOVÁ:
"Negatívne  postoje  ľudí  môžu  podľa Zuzany MIKOVEJ odradiť samosprávu  od  financovania  takýchto  zariadení.  Čistý  deň má šťastie. Trnavský samosprávny kraj mu vychádza plne v ústrety."

Z. MIKOVÁ:
"Kolegovia  v  ostatných   zariadeniach  majú  problémy   pri získavaní vlastne svojho  zákonného nároku na  financovanie tejto starostlivosti."

G. FEDORKOVÁ:
"Čistý deň funguje  tri roky. Za  tento čas sa  pohľad ľudí z okolia na toto zariadenie  zmenil. Potvrdzuje to 27 ročný  Juraj, ktorý je v zariadení od jeho začiatku."

Juraj:
"Písali petície, aby sme tu neboli a boli strašne proti  nám, celá dedina, proste všetci. Ale teraz tá mienka je úplne  opačná, že  aj  nás  volajú  do  roboty  alebo brigády, pomáhať k susedom alebo  čo  sú  tu  podnikatelia,  tak  chodia chlapci normálne na brigády."

Z. MIKOVÁ:
"Oveľa, oveľa  väčšie nebezpečie  hrozí ľuďom  od narkomanov, ktorí nie sú podchytení, ktorí aktívne fetujú, ktorí sa  pohybujú vonku."

Rado:
"Mám tu  vlastne najlepších  kamarátov, lebo  som tu  stretol vlastne ľudí počas toho svojho obdobia keď som čistý. Myslím,  že tie vzťahy medzi nami sú lepšie ako s tými kamarátmi čo som  mal, keď som fetoval."

G. FEDORKOVÁ:
"A keď  porovnáš to  obdobie keď  si fetoval  a teraz  keď si čistý, tak v čom vidíš ten najväčší rozdiel?"

Rado:
"Som zodpovednejší."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava