Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Drogovú scénu ovládajú na Slovensku Albánci

20.08.2005

"Polícii sa za prvých 7 mesiacov tohto roka podarilo objasniť viac ako polovicu trestných činov, ktoré súvisia s výrobou a distribúciou omamných látok. Z viac ako 500 prípadov objasnila polícia 279."

Moderátor:
"Polícii sa za prvých 7 mesiacov tohto roka podarilo objasniť viac ako polovicu trestných činov, ktoré súvisia s výrobou a distribúciou omamných látok. Z viac ako 500 prípadov objasnila polícia 279. Policajti pritom konštatujú, že slovenská drogová scéna je mladá, väčšinou ju tvoria okolo dvadsiatky."

J. BARBORÁK, redaktor:
"Z výroby a distribúcie omamných látok si podľa polície na Slovensku mnohí urobili živnosť. Platí to najmä pre oblasť Bratislavy, kde sa domáca drogová scéna sústreďuje."

M. BUJŇÁKOVÁ, hovorkyňa KR PZ Bratislava:
"Za 7 mesiacov tohto roku polícia zadokumentovala 519 trestných činov nedovolenej výroby, držby a obchodovania s omamnými látkami. Vyše 60 percent objasnila. V tejto súvislosti bolo trestne stíhaných vyše 260 mužov a 24 žien."

J. BARBORÁK:
"Rozhodujúce postavenie v obchode s drogami majú aj na Slovensku skupiny Albáncov. Práve tie zabezpečujú dovoz tvrdej drogy. Územie Slovenska je súčasťou tzv. balkánskej cesty, ktorou sa drogy dostávajú do ďalších európskych krajín. Predaj omamných látok u nás zabezpečujú vo veľkej miere rodinné klany."

M. BUJŇÁKOVÁ:
"Často využívajú diery v legislatíve a zneužívajú na distribuovanie drog svoje maloleté deti. Bohužiaľ, niekedy práve tieto deti doplácajú na to životom, pretože aj z nich sa stanú narkomani a často veľmi mladí končia svoj život."

J. BARBORÁK:
"Na drogovej scéne rastie záujem o marihuanu a extázu. Najžiadanejší je však stále heroín."

M. BUJŇÁKOVÁ:
"Stúpa záujem o syntetické drogy, ktoré sú oveľa lacnejšie a vyrábajú sa prakticky na kolene podomovým spôsobom."

J. BARBORÁK:
"Drogová závislosť sa podľa polície často podpisuje pod inú trestnú činnosť. Peniaze na dávky si závislí často zaobstarávajú krádežami či lúpežnými prepadnutiami."

M. BUJŇÁKOVÁ:
"Mladí ľudia si často myslia, že keď si dajú nejakú tú cigaretku alebo tabletku na diskotéke, že sa im nemôže stať. Viete, človek je ako zámka a droga je ako kľúčik. Niekomu sadne a stáva sa závislým na celý život, niekomu nesadne a nič sa mu nestane. Ale netreba riskovať."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava