Tto srnka funguje v ubovonom prehliadai, najlepie vak vyzer v prehliadaoch podporujcich HTML 4.0 a CSS 2. Ak tate tto sprvu, v prehliada zrejme dostatone nepodporuje CSS. Strnku vidte bez pokroilejieho formtovania, ale s plne prstupnm kompletnm obsahom.

Slovensky Slovensky        English English
Sobota, 22. február 2020
 
 

Rómovia a drogy


Len málokto vie, čo sa deje v Rómskych osadách na východnom Slovensku.

V jednej z nich, v obci Svinia, sa život detí na prvý pohľad ničím nelíši od života Rómov v iných segregovaných osadách. Ale naozaj len na prvý pohľad. Pre človeka, ktorý tu je 5 dní v týždni 5 rokov (ako ja), je to niečo strašné a bolestné. Chlapci s jednou rukou vo vrecku, nepredstaviteľne špinaví, s igelitovým vreckom od mlieka na nose a zakaleným pohľadom, postávajú v skupinkách.

Na mostíku, ponad potok Svinka visia koberce, postávajú ľudia, deti s rôznymi umelohmotnými fľaštičkami a nádobami od liekov na nose sa kúpu v znečistenej vode.

Ďalšie sa bezcieľne túlajú po osade. Niektorí kráčajú smerom k smetisku za obcou.

Čo hľadajú na smetisku? To je jedno, hlavne aby sa to dalo speňažiť. Hlad, mizerné oblečenie, žiadna, alebo otrasná obuv. Za peniaze, ktoré dostanú v zberných surovinách, nekúpia jedlo - akoby som to predpokladala - ale toluén. Je to bežne dostupné riedidlo, ktoré za 38 korún kúpia v ktorejkoľvek predajni. Niektorým jedna fľaša vydrží na celý mesiac. Počnúc deťmi, končiac dospelými ( ide o chlapcov a mužov ) - čuchajú a vdychujú výpary. Fetovanie berú ako normálnu súčasť svojho života.

Rodičia sa mi sem-tam posťažujú. " Syn ma vôbec neposlúcha ! "

Len málo z nich vie, že deti robia presne to, čo odpozorujú od dospelých, teda od vlastných rodičov.


Príbeh č. 1:

12- ročný a 14- ročný bratia, volajme ich napr. Peter a Pavol sa pred chatrčou bijú o sáčok s toluénom. Obaja by mali byť v škole. Jeden chce ísť na drevo, lebo jeden dospelý mu už za drevo sľúbil dávku toluénu. Druhý sa len pred chvíľou vrátil zo smetiska. Otec detí je vo výkone trestu za týranie ich mladšej sestry, ktorá sa po odchode otca z domu vrátila z krízového centra. Matka - 40 ročná, má v chatrči (1 miestnosť) ešte dospelého syna, ktorý je mentálne postihnutý, nepočujúci feťák. Detská lekárka, ktorá ordinuje v obci Chminianská Nová Ves, odporučila matke navštíviť psychiatrickú ambulanciu v Prešove. Je to bežný postup. Matka však nemá na cestovné pre tri osoby . Cesta Svinia - Prešov a späť, by stála 108,- Sk.

Príbeh č. 2:

"Prosím Vás zavolajte mi sanitku, lebo sa bojím, že nafetovaný syn umrie." - predniesla svoju prosbu. Sanitka ju odviezla na pohotovosť, kde jej opätovne bolo povedané , že je potrebné vyhľadať odbornú pomoc psychiatra. Matka nadáva, že keď sa niečo stane, tak ona nie je zodpovedná, lebo udalosť ohlásila. Na odborné vyšetrenie nejde, lebo nevie, kde lekárka ordinuje, a aj keby dieťa umiestnili niekde v liečebni, ona nemá peniaze. Ďalej obviní všetkých za všetko a život bez zmien ide ďalej.

Príbeh č. 3:

Základná škola. Je po zvonení. Z tried sa ozývajú hlasy vyučujúcich, odpovede žiakov. Na chodbe sa dvaja starší žiaci rozprávajú a smejú. Majú rozšírené zrenice a opitý výraz tváre. Jednému sa z nosa púšťa krv. Otvárajú dvere na triedach a niečo nezrozumiteľne tárajú. Sú to končiaci žiaci špeciálnych tried. "Chlapci ste nafetovaní, nevyrušujte, tu sa učí. Choďte domov a zajtra pošlite do školy rodičov.! " Rodičia prišli. Otec jedného je alkoholik s násilníckou povahou. Ako dieťa putoval po detských domovoch. Matka - neraz samá modrina- sa ma pýta "či to je pravda, že jej muž pije? - " veď on pije len pivo." - sama si odpovedá. Druhý chlapec má priateľku, na ktorú sa vyhovára. "Fetujem preto, lebo ma nechala."

Potom sa udobria a on sa vyhráža, že ak ho nechá, znova začne fetovať. Vlani sa obaja chlapci liečili na psychiatrickom oddelení v Prešove. Po dvoch týždňoch boli v osade a o mesiac už znova fetovali. Dnes sú na liečení v detskej psychiatrickej liečebni v Hrani. Čo bude po ich návrate domov, sa dnes bojím hoci len pomyslieť.

Príbeh č. 4:

28- ročný chlap sa trasie ako by mal Parkinsonovu chorobu.

Rodičia mali priateľov v osade. Dve rodiny sa navzájom navštevovali, až kým si ženy nevymenili mužov. Matka sa odsťahovala do iného mesta a on sa oženil s dcérou svojej macochy. Fetuje už od 10 rokov. Nevie udržať v ruke pero, bez pomoci sa neoblečie, nechutí mu jesť. Najdlhšie sa mu podarilo abstinovať tri mesiace. Má veľké problémy s dýchaním. Jeho pečeň je veľmi poškodená, zhoršuje sa mu pamäť. Je plačlivý a často podráždený. Manželka chodí s ním po vyšetreniach viac, ako s malými deťmi.

Príbeh č. 5:

22 ročný chlapec s hlavou na pleciach. Čo sa mu asi stalo ?

Jeho otec sa lieči zo závislosti na alkohole. Mal už niekoľko epileptických záchvatov, pri ktorých ho syn kriesil. Hľadal únik z rodiny a tak odišiel do Pečovskej Novej Vsi. Našiel si družku, ktorá ho po pôrode dieťaťa opustila. Ich posledný rozhovor pri autobuse:

On : - " ak odídeš, tak sa polejem toluénom a zapálim! "

Ona : - " nech sa páči, len to skús.! "

Autobus sa ešte nepohol a chlapec, ktorý má na sebe páperovú vetrovku, už horí. Ľudia ho bežia uhasiť. Mesiac strávený v Košiciach a neskutočne popálený krk a tvár. Ani táto skúsenosť nepomohla. Asi pred týždňom vystupoval z autobusu na zastávke, kde chodia nakupovať toluén a prosil ma, aby som mu požičala 12 korún. Nestalo sa, lebo len ja viem, že potreboval doložiť na fľašku toluénu.

Ne-posledný príbeh:

Muzikanti: varhany, saxofón, bubny - všetci sú na poschodí v jednej izbe a nacvičujú svoje piesne, lebo sa chystajú hrať na zábavu. Chcú počuť môj názor a pochvalu. "Ako hráme ?"

Hrajú celkom dobre. Nemôžem však ostať ďalej v miestnosti, kde sa medzitým nahromadili diváci, mladí, starí, matky s deťmi na rukách. Nedá sa tu totiž dýchať. Vo vzduchu sú toluénové pachy a ja idem odpadnúť. V dave sú feťáci všetkých vekových kategórii.

Robím osvetu:
"Vám nevadí, že tu fetujú už aj kojenci a tie vaše malé detičky, to tiež vdychujú?"
Odpoveď je, že vadí, ale čo si oni majú počať, keď ich deti nepočúvajú.?

Lacné a nebezpečné je čuchanie ( inhalácia ) a vdychovanie výparov, väčšinou v ohraničenom priestore.

"Snívalo sa mi o medveďoch, čo pijú coca - colu "
"Ja som si na oblakoch skladal z písmen Vaše meno". "Mám také krásne farebné sny.... ".
Počúvam od feťákov, ako im je dobre.
Z davu sa ozve dievčenský hlas. " Pani Jana, oni sú načisto vygumovaní ".

Ja vysvetľujem aké sú riziká a nebezpečenstvo , ale oni majú svoju pravdu. Pre nich je to forma zábavy. Neuvedomujú si, že zdravotné poškodenie po užívaní je trvalé. Každý prípad závislosti nesie so sebou riziko smrti.

Keď som hľadala pomoc v Prešove, dozvedela som sa že programy prevencie drogových závislostí sa prevažne zameriavajú na deti ZŠ a stredoškolskú mládež. Deti z Rómskych komunít sú často diagnostikované ako mentálne postihnuté a navštevujú špeciálne triedy základnej školy. Potrebovali by sme teda aj špeciálny program prevencie.


Vyrovnať sa so slávou a bohatstvom nie je jednoduché. Napríklad Maradona je v Argentíne národným hrdinom, ale v roku 2000 ho konzumácia " koksu " takmer dostala na druhý svet. Nikdy nie sme úplne bezmocní. Svet sa napokon vždy usporiada v podstate sám od seba, podľa vlastných zákonitostí. Čo však robiť v prípade chudobných, zmrzačených, ubolených duší, ktoré musia denne bojovať so strachom. Tam nepomôžu tí, ktorí prídu s nejakým odporúčaním, ale tí, ktorým na Vás záleží.

Na pocit zúfalstva ľudia reagujú rôzne. Niektorí smiechom, iní plačom a slzami a niektorí zneužívaním organických rozpúšťadiel. Vdychovanie toluénu a iných chemických látok je známe pod pojmov "fetovanie", alebo vo väzenských komunitách " klepanie ". V osade, kde pracujem, je fetovanie bežnou súčasťou života komunity.

Dokážeme deťom z osád vrátiť úsmev a ukázať im, ako žiť?


VPLYV FETOVANIA NA ZDRAVIE:

Akékoľvek použitie:
 • riziko náhlej smrti
 • zastavenie srdca
 • riziko návyku na iné drogy
Jednorázové použitie:
 • zápal kože okolo úst
 • zápal kože okolo nosa
 • zápal spojiviek
 • zápal priedušiek
Opakované užívanie:
 • toxické pre obličky
 • toxické pre srdcový sval
 • toxické pre pečeň
Dlhodobé užívanie:
 • negatívny vplyv na centrálny nervový systém
 • poruchy pamäte
 • rozpad osobnosti

Zdroj: Jana Dlugošová, Terénna sociálna pracovníčka, Svinia, okres Prešov
Košický kraj Prešovský kraj Banskobystrický kraj Nitriansky kraj Žilinský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj
Vyberte si poradňu alebo kontaktné cetrum, ktoré je vám najbližšie
Preventívne programy

Online hry

Kalendár podujatí
Február 2020
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
 
 
Odkazy