Tto srnka funguje v ubovonom prehliadai, najlepie vak vyzer v prehliadaoch podporujcich HTML 4.0 a CSS 2. Ak tate tto sprvu, v prehliada zrejme dostatone nepodporuje CSS. Strnku vidte bez pokroilejieho formtovania, ale s plne prstupnm kompletnm obsahom.

Slovensky Slovensky        English English
Streda, 19. február 2020
 
 

Užívatelia drog sú v prvom rade a predovšetkým pacienti a obete

UN Press releases, ed.: NMCD, 25.9.2018

 

V rámci  73. Valného zhromaždenia OSN sa 24.septembra  na najvyššej úrovni uskutočnilo osobitné podujatie zamerané  na riešenie  globálneho  problému s drogami. Podujatie pod názvom  Global Call to Action on the World Drug Problem” demonštrovalo medzinárodnú politickú vôľu k posilneniu úsilia efektívne riešiť a zvládnuť vážne hrozby svetového  problému s drogami. K hlavným rečníkom patril prezident  USA Donald J. Trump, veĺvyslankyňa USA v OSN  Nikki Haley, ako aj generálny tajomník OSN Antonio  Guterres.

Videozáznam s ich prejavmi je dostupné tu.

Do pozornosti dávame najmä prejav generálneho  tajomníka OSN Antonia Guterresa, bývalého portugalského premiéra, ktorý na tomto fóre prezentoval dvadsaťročné skúsenosti Portugalska pri komplexnom a vyváženom riešení otázky a ktoré môžu byť príkladom aj v globálnom úsilí o bezpečnosť, zdravie a spokojnosť v každej spoločnosti. Ide  zásadne o  dva  piliere  -  redukciu ponuky, formou  potláčania obchodovania s drogami  počínajúc lepšou cezhraničnou spoluprácou, odhaľovaním  “bezpečných prístavov pre dodávky po mori ”, postupnou likvidáciou sietí ako aj  zdokonalenými spravodajskými činnosťami  v rámci dodávateľských reťazcov, nevynímajúc  analýzy  vzťahov  medzi obchodovaním  s drogami   korupciou, vyzbrojovaním, obchodovaním s ľuďmi  a teroristickými sieťami.  Na druhej strane   redukcie dopytu po drogách  sa úsilie musí koncentrovať na obete obchodovania s drogami – teda užívateľov.  Je nevyhnutné  zabezpečiť, aby každý, kto potrebuje liečbu ju aj dostal. "Užívatelia drog sú v prvom rade a predovšetkým pacienti a obete".

Pozn. Podľa údajov UNODC  iba jeden zo šiestich ľudí, ktorí potrebujú liečbu,  má k nej aj prístup a v prípade žien je toto číslo ešte nižšie.

 Zdroj:  Prejav generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa , 24.9.2018  

Košický kraj Prešovský kraj Banskobystrický kraj Nitriansky kraj Žilinský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj
Vyberte si poradňu alebo kontaktné cetrum, ktoré je vám najbližšie
Preventívne programy

Online hry

Kalendár podujatí
Február 2020
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
 
 
Odkazy