Tto srnka funguje v ubovonom prehliadai, najlepie vak vyzer v prehliadaoch podporujcich HTML 4.0 a CSS 2. Ak tate tto sprvu, v prehliada zrejme dostatone nepodporuje CSS. Strnku vidte bez pokroilejieho formtovania, ale s plne prstupnm kompletnm obsahom.

Slovensky Slovensky        English English
Streda, 19. február 2020
 
 

The DARK TRIP

ed.: Eleonora Kastelová, 27.7.2016

Už niekoľkokrát sme na tejto stránke avizovali projekt divadelného predstavenia  THE DARK TRIP, ktoré svojim obsahom, zameraním na cieľovú skupinu a posolstvo ( a v neposlednom rade aj formou) spĺňa mnohé atribúty univerzálnej a selektívnej prevencie. A mimoriadne radi dodávame, že projekt splňa aj veĺmi dôležitý  a  v z á c n y  atribút hodnotenia účinnosti tejto formy prevencie, realizovanej v roku 2015 s podporou Ministerstva zdravotníctva SR.

Čo hovorí o  divadle THE DARK TRIP, ktoré je súčasťou projektu - Drogy.- Cesta do tmy,      o jeho ďalších perspektívach  Martin Žák , ktorý je autorom, scenáristom, režisérom a hercom v jednej osobe a túto  divadelnú inscenáciu  vytvoril na základe svojho osobného príbehu, ktorý prežil v bratislavskej Petržalke?

“The Dark Trip je takou malou terapiou. Mladí diváci vstupujú so mnou do príbehu a prechádzajú so mnou určitú cestu.  Keď si predstavím mladých ľudí, že príde do ich života pokušenie zobrať drogu, tak verím, že sa im vynorí niečo z tohto predstavenia. Budú sa musieť rozhodnúť skutočne podľa pravdy, nielen podľa toho, že ich niečo láka. 

Môj príbeh sa končí tak, že po dvojitej dávke drog som tu už nemal existovať. Keďže som si toho vedomý, nedokážem už žiť život ľahkovážne. Preto mám neskutočnú potrebu vypovedať, že život je vzácny.”

Viac o samotnom projekte  a  ďalšie  plány prezradil manažér a protagonista projektu DROGY – CESTA DO TMY, Richard Kraľovič, ktorý je zároveń riaditeľom Metamorfozis o.z., ktoré projekt realizuje po celom Slovensku.

„Samotné predstavenie je určitým mostom – mladý divák sa po ňom môže rozhodnúť povedať zlým veciam nie. To je základ pre ďalšie projekty[1], v ktorých budeme mladých ľudí motivovať, ako povedať na dobré veci áno. Prvým následným projektom je Afterpárty. Nebude to len obyčajná párty, ale vytvoríme chilloutové zóny, kde mladí budú môcť objaviť v sebe talent, svoj dar a objaviť svoj sen. Ide o mladých ľudí, ktorí mnohokrát počujú: „Ty na to nemáš“, ale niekde vo vnútri cítia, že chcú byť tvoriví a niečo dokázať. Okrem spomínaných chilloutových zón tu budú znieť príbehy ľudí, ktorí boli na drogách a dnes majú úplne iný život. Zároveň budú mať mladí ľudia možnosť poradiť sa o svojich snoch s rôznymi lektormi, odborníkmi z kultúry, umenia, ľuďmi s manažérskymi schopnosťami tak, aby sa dozvedeli to, čo im škola neponúka v oblasti praxe. Neskôr by sme chceli zorganizovať tábory, to je naša vízia. Tu budú môcť spoznať mladí ľudia svoje dary hlbšie. A tak od umeleckého divadelného podujatia The Dark Trip ich vrátime k umeniu, ktoré je v nich...“.

Vďaka ohlasom a úspešnosti v rámci cieľovej skupiny dospievajúcich detí a mladých ( je určený žiakom ôsmych a deviatych ročníkov ZŠ a žiakom stredných škôl) si projekt (moderné protidrogové multimediálne divadlo)  DARK TRIP – CESTA DO TMY  získal odporúčanie Bratislavského samosprávneho kraja, získal záštitu viceprimátora a  podporu ďaľších samospráv a miest ako sú: Bratislava , Košice, Prešov, Trenčín, Poprad, Nitra, Ružomberok, Dolný Kubín, Trnava. V  týchto  mestách Slovenska v roku 2015 už  aj s podporou  Ministerstva zdravotníctva SR zrealizovali  pilotný projekt predstavenia DROGY -  CESTA DO TMY. Ďalšími partnermi projektu sú organizácie Úsmev ako dar, Život bez závislostí, Rada mládeže Košického a Prešovského kraja ai.   

V roku 2015  sa projekt Dark Trip stal finalistom prestížneho oceňovania sociálnych projektov  SOCIAL IMPACT AWARDS. 

Niektoré reakcie  mladých návštevníkov predstavenia, pedagógov, psychológov a zástupcov samosprávy  si prečítajte  tu  [1] Pokračovanie THE DARK TRIPu  -  namiesto drog motivovanie mládeže ich jazykom  k veciam, ktoré môžu dať ich životu zmysel. 

 

Košický kraj Prešovský kraj Banskobystrický kraj Nitriansky kraj Žilinský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj
Vyberte si poradňu alebo kontaktné cetrum, ktoré je vám najbližšie
Preventívne programy

Online hry

Kalendár podujatí
Február 2020
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
 
 
Odkazy