Tto srnka funguje v ubovonom prehliadai, najlepie vak vyzer v prehliadaoch podporujcich HTML 4.0 a CSS 2. Ak tate tto sprvu, v prehliada zrejme dostatone nepodporuje CSS. Strnku vidte bez pokroilejieho formtovania, ale s plne prstupnm kompletnm obsahom.

Slovensky Slovensky        English English
Streda, 22. január 2020
 
 

Drogy si stále pichajú aj mladí ĺudia

Žilinská M., 20.4.2016

TLAČOVÁ SPRÁVA (13.4.2016)

Kontakt:         Mgr. Miroslava Žilinská, OZ Odyseus, 0903 786 708, zilinska@ozodyseus.sk

 

Drogy si pichajú stále aj mladí ľudia

 

Napriek tomu, že injekčne užívanie drog v Európe klesá, nie je dôvod na oslavy. Injekčné užívanie je totiž najrizikovejší spôsob užívania drog – ako z pohľadu prenosu HIV či hepatitíd, tak z pohľadu rizika predávkovania.

 

Občianske združenie (OZ) Odyseus, ktoré v Bratislave realizuje výmenu injekčných striekačiek pracuje ročne s viac ako 1000 ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy. Až štvrtinu ich klientov tvoria mladí ľudia do 30 rokov. Ich počet neklesá. 

Je pravda, že heroínová éra 90-tych rokov, kedy veľa ľudí prešlo na injekčnú aplikáciu drogy je preč. Bolo by však odvážne tvrdiť, že mladí už drogy nepichajú. Skôr je problém, že sa skrývajú,“ vysvetľuje situáciu pouličnej drogovej scény koordinátorka výmeny striekačiek Miroslava Žilinská.

 

Skrývanie mladých ľudí a ich strach vyhľadať pomoc potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Nedostatok informácií a injekčných striekačiek ich následne stavia do vyššieho rizika infikovania sa HIV.[1]

 

Pre kontaktovanie mladých ľudí sa preto OZ Odyseus rozhodlo využiť potenciál komunity. „V rámci užívateľov drog si vyberáme šikovných ľudí, ktorí pôsobia ako dobrovoľníci. Poskytnú výmenu striekačiek alebo poradia vo svojich komunitách. Pôsobia ako taká predĺžená ruka pomáhajúcej organizácie,“ vysvetľuje Žilinská. Vďaka tomu sa informácie a život zachraňujúci materiál šíri aj medzi ľudí, ktorí nechcú alebo sa boja vyhľadať pomoc na ulici.

 

Pomoc združenie neponúka iba v teréne. Anonymitu a citlivosť nájdu užívatelia drog aj na internetovej poradni www.drogy.org, kde im 2x do týždňa Odyseus ochotne poradí online. Stránka ponúka informácie o drogách, ich rizikách, ale aj tipy, ako znížiť riziká, ktoré plynú z užívania drog. Tak poradia aj tým, ktorí s drogami nechcú zatiaľ prestať.

 

Aktivity na pomoc mladým podporila Nadácia pre deti Slovenska z fondu Hodina deťom.

  

Občianske združenie Odyseus je jedna z najstarších organizácií na Slovensku poskytujúcich terénnu sociálnu prácu. Od roku 1997 poskytuje nízkoprahové služby za pomoci profesionálneho a odborného tímu pracovníkov. Jedná sa prevažne o servisné služby užívateľom drog a osobám ponúkajúcim sexuálne služby na ulici. V roku 2013 získalo združenie dve ocenenia - Cenu Nadácie Orange a medzinárodnú Cenu Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu. Viac informácií je možné nájsť na www.odyseus.org, www.hivaids.sk, www.drogy.org.

 

SME TU, PRETOŽE ŽIVOT KAŽDÉHO ČLOVEKA MÁ VÝZNAM

 


[1]     http://www.who.int/hiv/pub/guidelines/briefs_pwid_2014.pdf

Košický kraj Prešovský kraj Banskobystrický kraj Nitriansky kraj Žilinský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj
Vyberte si poradňu alebo kontaktné cetrum, ktoré je vám najbližšie
Preventívne programy

Online hry

Kalendár podujatí
Január 2020
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
 
Odkazy