Tto srnka funguje v ubovonom prehliadai, najlepie vak vyzer v prehliadaoch podporujcich HTML 4.0 a CSS 2. Ak tate tto sprvu, v prehliada zrejme dostatone nepodporuje CSS. Strnku vidte bez pokroilejieho formtovania, ale s plne prstupnm kompletnm obsahom.

Slovensky Slovensky        English English
Piatok, 18. október 2019
 
 

VAROVANIE

E.Bobáková, 16.11.2005

Národné monitorovacie centrum pre drogy pri GS VMDZKD obdržalo informáciu  od kolegov z európskej agentúry EMCDDA o potenciálnom nebezpečenstve injekčného užívania heroínu, ktorý môže byť kontaminovaný baktériou Clostridium botulinum. 

Za uplynulé 2 týždne sa vyskytlo minimálne 10 prípadov ranového botulizmu medzi injekčnými užívateľmi drog v severnom Porýnsku- Westfálsku ( v okolí miest Kolín nad Rýnom, Bonn a Aachen). Laboratórne boli potvrdené tri prípady.  Pacienti vykazovali typické klinické symptómy (napr. ochrnutie VI.a VII. mozgového nervu, diplopia – dvojité videnie, zápcha, zastavenie močenia a ťažkosti spojené s prehĺtaním a dýchaním).

Zatiaľ sa nepodarilo identifikovať spoločný zdroj, ale existuje podozrenie, že sa jedná o infekciu, ktorej pôvodcom je kontaminovaný heroín užívaný podkožne. Nedá sa vylúčiť , že kontaminovaný heroín sa dostal do   obehu  aj v iných európskych krajinách.

Clostridium botulinum - je toxická baktéria, ktorá sa vyskytuje v tráviacom trakte zvierat, osobitne ošípaných. Typická forma ochorenia vzniká konzumáciou nedostatočne tepelne upravených potravín.

V prípade podkožnej aplikácie drogy sa touto toxickou baktériou infikujú rany, ktré vznikajú pri injekčnej aplikácii.  Inkubačná doba  je 4-14 dní a chýbajú tráviace ťažkosti, život ohrozujúca je však možná obrna dýchacích svalov.

Podľa tlačovej správy,  vydanej dnes českým Monitorovacím centrom pre drogy v Prahe,   prípady malých epidémií sú občas hlásené z rôznych európskych krajín, v ČR zatiaľ  k takejto infekcii nedošlo. K znečisteniu heroínu  clostridiami môže prísť už na mieste výroby heroínu alebo v priebehu ďalšej nehygienickej manipulácie.


Tomáš Šveda
koordinátor Early  Warning  System v SR

 

Košický kraj Prešovský kraj Banskobystrický kraj Nitriansky kraj Žilinský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj
Vyberte si poradňu alebo kontaktné cetrum, ktoré je vám najbližšie
Preventívne programy

Online hry

Kalendár podujatí
Október 2019
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
 
Odkazy